promo
5 ikonických miest Košíc, ktoré musíte vidieť
Novinky

5 ikonických miest Košíc, ktoré musíte vidieť

Druhé najväčšie slovenské mesto Košice patrí medzi najkrajšie mestá našej krajiny. Dominantným prvkom metropoly východného Slovenska je nepochybne jeho historické centrum, ktoré je plné zachovalej a zaujímavej architektúry. Väčšinu košických skvostov môžeme vidieť priamo v centre, ale pripravili sme aj prehľad ďalších ikonických miest.

STRUČNÁ HISTÓRIA MESTA

Z historických písomností, vznik mesta siaha až do roku 1230. V prvých listinách je mesto spomenuté pod názvom Villa Cassa, ktoré sa časom vyvinulo do latinského pomenovania Cassovia až napokon vzniklo slovenské pomenovanie Košice.

Rok 1342 bol pre mesto prelomový, pretože sa dočkalo dôležitých výsad slobodného kráľovského mesta. Aj preto je pre Košice mimoriadne významný dátum 7. máj 1369, kedy ako prvé mesto získalo kráľom signovanú erbovú listinu. Tento deň si obyvatelia Košíc každoročne pripomínajú ako Deň mesta Košice. 20. storočie bolo pre mesto prelomovým storočím.

Množstvo zaujímavých zákutí a pamiatok sa nachádza priamo v centre.

Mesto najviac poznačilo obdobie gotiky. Väčšina pamiatok, ktoré zdobia takmer celé centrum, pochádza práve z tohto obdobia.

Množstvo zaujímavých turistických zastávok tvoria aj stavby z
 barokového obdobia a dotvárajú celkový prijemný dojem pri prechádzke mestom.

1. Dóm svätej Alžbety

Ústrednou dominantou mesta Košice je bezpochyby jeho historické centrum, ktoré tvorí hlavné námestie a považuje sa za jedno z najkrajších námestí na Slovensku. Tvorí ho neobyčajne živá pešia zóna, ktorá je olemovaná množstvom krásnych historických budov. Dominantným prvkom celého námestia, ale aj celého mesta je gotický Dóm svätej Alžbety. Samotná stavba je pokladaná za najväčší slovenský kostol. Jeho výstavba sa pod kráľovským dozorom začala realizovať približne v roku 1380. Pohľad na jeho interiér upriami vašu pozornosť na hlavný oltár sv. Alžbety, ktorý bol postavený v rokoch 1474 až 1477 a súbor gotických malieb a sôch.

2. Obchodný dom Urban

Charakteristická historická fasáda, vďaka ktorej obchodný dom patrí medzi najikonickejšie miesta košickej Hlavnej ulice. Projekt modernej štvorposchodovej budovy navrhla architektka Ružena Žertová. Jeho výstavba bola inšpirovaná susedným obytno-obchodným domom, ktorý bol vybudovaný začiatkom 40. rokov 20teho storočia. Jeho fasáda bola vytvorená pomocou betónovej štruktúry a dekoratívnej bosáže, ktorá svojím vzhľadom pripomína renesančnú architektúru. Prvý názov budovy bol Obchodný dom Hornád. Neskôr budova dostala meno Obchodný dom Tesco. Až v roku  2019 nastávajúci investor naplánoval jeho kompletnú rekonštrukciu do súčasnej podoby a budova dostala názov OD URBAN.

3. Botanická záhrada

Botanická záhrada spadá pod Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a svojou rozlohou je pokladaná za najväčšiu na Slovensku.  Pre širokú verejnosť bola sprístupnená už v roku 1950. Od svojho založenia slúži ako vzdelávacia a kultúrna oblasť. Pri jej návšteve uvidíte až 4 000 druhov, poddruhov a kultivarov rastlín, vďaka čomu patrí medzi najvýznamnejšie unikátne miesta v strednej Európe.  Domov v nej našli aj ohrozené a vzácne druhy zvierat. V záhrade sa nachádza aj najväčšia zbierka kaktusov a sukulentov, či dokonca expozícia krásnych orchideí a hmyzožravých rastlín.  

4. Vyhliadková veža Hradová

Vyhliadková veža je postavená na vrchu kopca Hradová a s radosťou ju navštevuje množstvo turistov nielen z blízkeho okolia. Jej výstavba bola ukončená koncom roka 1897. Pri výstupe na samotný vrch sa postupne odokrýva panoráma Košíc, Hornádskej doliny, Košickej kotliny, Čiernej Hory, Slanských vrchov a Volovských vrchov. Veža má tiež zaujímavú históriu, pretože bola postavená na mieste starej drevenej vyhliadkovej veže zvanej Rákociho rozhľadňa, ktorú o desať rokov od jej postavenia zdemolovali neznáme osoby na symbol bývalej monarchie.

5. Park so spievajúcou fontánou

Medzi ikonické miesta Košíc môžeme pokladať aj spievajúcu fontánu, ktorá sa nachádza na Hlavnej ulici. Fontána bola postavená v
 roku 1986 a je najstaršou stojacou fontánou na Slovensku. Do podoby v akej ju môžeme vidieť dnes, ju zrekonštruovali dvadsať rokov od jej postavenia. Popri hraní hudby je striekanie vody vo fontáne farebne osvetlené a intenzita trysiek fontáty je regulovaná hudobnými tónmi. Vo svojom repertoári má približne sto piesní, ktoré vám spríjemnia chvíle strávené v meste.

 

MIESTA, KTORÉ SA OPLATÍ VIDIEŤ

Slovensko má mnoho krásnych miest, ktoré sa skutočne oplatí navštíviť. Ak ste milovníkom cestovania a objavovania krás našej domoviny, určite viete, že Košice patria medzi naše najkrajšie mestá. Okrem bohatej histórie mesto ukrýva aj širokú ponuku ikonických miest, ktoré radi navštevujú nielen rodení Košičania, ale aj turisti z celého sveta.

Mesto je tie
ž významným strediskom kultúrnych inštitúcií, medzi ne patria napríklad Štátne divadlo Košice, Bábkové divadlo Košice či Východoslovenská galéria.

Košický kraj je plný krásnych prírodných scenérií a
 historických pamiatok, medzi ktoré patrí napríklad Jakabov palác či zaujímavý Žobrákov dom.

Jakabov palác je neogotická budova a so svojím vzhľadom pripomína nádhernú rozprávkovú budovu.

Žobrákov dom sa spája s
 historkou o žobrákovi, ktorý si za celý svoj život nažobral tak veľa peňazí, že si za ne mohol dovoliť postaviť dom priamo na námestí. Na jej vrchu je postavená jeho socha, ktorá zdraví a ďakuje okolitým ľudom.

Krásnou zastávkou pri prehliadky mesta je aj Kaplnka svätého Michala.  Je pokladaná za jednu ústredných budov hlavného námestia Košíc.

 

Našli ste v článku to svoje obľúbené? Dajte nám vedieť do komentára pod príspevok TU - Facebook a zapojte sa do súťaže o balíček URBAN MERCHU!

 

Pozrite si naše
novinky, zľavy a podujatia

Zobraziť všetky

Zostaňme
v kontakte

Prihláste sa k odberu newslettra OD URBAN.